Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
image
Strona główna Ogólne pojęcia

Ogólne pojęcia techniki powietrza i zalecenia

Naszą misją jest zapewnić Państwu jak najlepszy mikroklimat pomieszczeń, aby w zdrowiu oraz komforcie mogli Państwo cieszyć się przebywaniem w wybudowanym domu.

  image

  Wentylacja jest to wymiana powietrza, zwykle między pomieszczeniem, a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie lub zwierzęta. Powietrze dopływające z zewnątrz zapewnia wymianę powietrza zużytego i zanieczyszczonego na świeże, które jest niezbędne do oddychania oraz do prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp.

  Można również mówić o wentylacji jako systemie zamkniętym, występującym np. w samolotach, gdzie zużyte powietrze jest filtrowane, a następnie wzbogacane tlenem; regulowana jest temperatura i wilgotność, a powietrze powraca do kabin.

  Klimatyzacja to zespół procesów mających na celu utrzymanie zadanych warunków klimatycznych, czyli przede wszystkim odpowiedniej temperatury, wilgotności i prędkości powietrza, które zapewnią dogodne warunki pracy i funkcjonowania człowieka lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego, łącznie z wymianą powietrza w pomieszczeniu.
  Niedostateczna wymiana powietrza może wywołać syndrom chorego budynku (SBS – ang. Sick Building Syndrome), czyli zespół dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).

  Masz pytania? Zainteresowany współpracą?

  Nasza firma służy pomocą i fachowo doradzi. Dzięki nam odczujesz komfort w dobrze wentylowanym domu. Zadzwoń już dziś!
  +48 889 819 557

  Przykre dolegliwości są związane przede wszystkim ze zbyt małym strumieniem powietrza zewnętrznego, docierającego do pomieszczenia oraz z jego złą jakością. Źródłem zanieczyszczeń w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby, pleśnie), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).

  Światowa Organizacja Zdrowia już w 1984 r. informowała, iż syndrom SBS występuje aż w 30% nowych i odnawianych budynkach na świecie.

  Objawy SBS:

  • bóle i zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • mdłości,
  • objawy przemęczenia,
  • podrażnienie błon śluzowych,
  • utrudnione oddychanie,
  • inne dolegliwości

  cyt. „Wentylacja i klimatyzacja – Podstawy” Aleksander Pełech

  Dr inż. Aleksander Pełech – absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej – rocznik 1968; doktorat pod kierunkiem prof. Jana Ferencowicza – 1975 r. Od 1968 r. pracownik Katedry Ogrzewania i Wentylacji, obecnie Katedry Klimatyzacji i Ciepłownictwa Wydziału Inżynierii Środowiska PWr. W latach 1982-1989 i 2004-2006 kierownik Zakładu Klimatyzacji i Wentylacji, 1997-2002 prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska. Członek Sekcji Ogrzewnictwa, Ciepłownictwa i Klimatyzacji Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Autor ok. 60 publikacji i ponad 100 niepublikowanych opracowań, ekspertyz i opinii.

  image
  image
  image
  image
  image
  image
  image
  image
  image
  image